ChemieChemieChemie

22. června 2012 v 17:41 | Anna
Ahoj!:)

Tak... nic moc se toho neděje, abych pravdu řekla. Pořád něco jím, nesportuju, a učim se. Včera a dneska zrovna chemii... komplexní sloučeniny.

Náhodou... Nevíte někdo, jak se využívají komplexní sloučeniny při rafinaci zlata/stříbra, nebo jaká je podstata funkce ustalovače v černobílé fotografii? :D PROSÍM????

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ela Ela | Web | 23. června 2012 v 22:19 | Reagovat

Tohle jsem měla v maturitní otázce.. ale kde jsem to vzala nevím :-D :
Halogenidy stříbrné jsou citlivé na světlo. Ve fotografickém procesu se využívá fotochemická reakce probíhající hlavně v AgBr. Krystaly o velikosti 1μm jsou rozptýlené v želatině a tvoří fotograficky citlivou vrstvu. Na povrchu krytalků jsou poruchy krystalové struktury, kde dochází k záchytu elektronů uvolněných z halogenidového aniontu při ozáření krystalků. Zachycený elektron zredukuje nejbližší stříbrný iont a současně je oxidován bromidový iont. Krystalky s vyredukovanými atomy stříbra vytvářejí latentní obraz. Atomy stříbra jsou krystalizačními centry, kolem kterých se shlukují další atomy stříbra při vyvolávání, chemické redukci, která probíhá působením vývojek – slabých organických redukčních činidel, jako je například hydrochinon.     Ve vhodném okamžiku se redukce přeruší působením slabých kyselin – přerušovací lázně. Nadbytečný AgBr se z emulze odstraní rozpouštěním ve vodném roztoku Na2S2O3. V procesu ustalování vzniká rozpustný komplex [Ag(S2O3)2]3-. Výsledkem je negativ, kde osvětlená místa zčernala vyredukovaným stříbrem a neosvětlená zůstala bezbarvá.

2 Bekky Bekky | Web | 24. června 2012 v 16:51 | Reagovat

Chemie je děs :D něco o tech fotografiích jsem se učila, ale už vůbec nevim :D Moc pěkná fotka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama